Maski antywirusowe i 2 inne metody profilaktyki chorób zakaźnych

Profilaktyka w przypadku narażenia na zakażenie wirusem wywołującym chorobę zakaźną, ma ogromne znaczenie. Wirusy przenoszone drogą kropelkową rozprzestrzeniają się błyskawicznie i bardzo łatwo, dlatego należy zadbać o właściwą ochronę. Tę zapewniają maski antywirusowe, zachowanie podstawowych zasad higieny rąk i szczepienia.

maska antywirusowa

  1. Izolacja i higiena rąk
  2. Maseczki antywirusowe
  3. Szczepienia ochronne

Do podstawowych działań profilaktycznych należy izolacja od osoby chorej oraz zachowanie podstawowych zasad higieny. W przypadku wirusów rozprzestrzeniających się drogą kropelkową, istotne jest również stworzenie bariery między wirusem a potencjalnymi drogami jego wnikania do organizmu, a więc głównie ustami i nosem.

Izolacja i higiena rąk

Izolacja i zachowanie właściwej higieny to dwie podstawowe metody profilaktyczne. W przypadku chorób zakaźnych takich jak, np. ospa wietrzna czy półpasiec, lekarze zalecają, aby osoba chora pozostawała w domu i ograniczyła kontakt z innymi ludźmi. W miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, urzędy, kina czy teatry, należy utrzymywać odległość kilku metrów od osób, u których można zauważyć niepokojące objawy.

Ogromne znaczenie ma częste mycie rąk w sposób pozwalający na dokładne usunięcie wirusów ze skóry. Prawidłowo przeprowadzona procedura mycia rąk powinna trwać minimum 30 sekund. Myć należy każdy obszar dłoni, nie tylko ich wierzch oraz powierzchnie wewnętrzne, ale również obszary między palcami, czubki palców oraz nadgarstki. Dodatkowym elementem profilaktyki może być używanie środka dezynfekującego.

Maseczki antywirusowe

Maseczki antywirusowe stanowią barierę dla wirusów, która ma zatrzymać je na drodze do miejsc wnikania do ludzkiego organizmu. Nie każda maseczka działa jednak w ten sposób, a wśród modeli dostępnych na rynku można wyróżnić te, które charakteryzują się wysoką skutecznością lub są jedynie pozorną ochroną przed zakażeniem. Największą popularnością cieszą się jednorazowe maski chirurgiczne, które jednak nie chronią w pełni przed niewielkimi wirusami, a jedynie stanowią fizyczną barierę dla większych cząsteczek obecnych w powietrzu. Stosowane są często przez osoby chore, do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów podczas mówienia lub kaszlu.

Większą skutecznością charakteryzują się maski antywirusowe z filtrem, jak te dostępne w ofercie https://www.nowafarmacja.pl/maski-antysmogowe. Oprócz warstwy materiału o gęstym splocie, zbudowane są również z filtra, który filtruje przechodzące przez niego powietrze, usuwając tym samym z niego wszystkie cząsteczki i wirusy, które filtr jest w stanie wyłapać. W ten sposób maska stanowi nie tylko fizyczną barierę dla wirusa, ale również element oczyszczający powietrze. Wśród tego typu masek antywirusowych dostępne są zarówno te jednorazowe, jak i wielorazowe, przy czym należy pamiętać, aby filtr w maskach wielorazowych wymieniać przynajmniej raz na 28 dni.

Szczepienia ochronne

Profilaktyka chorób zakaźnych obejmuje również szczepienia ochronne, które pozwalają organizmowi wypracować odpowiednią do sytuacji odpowiedź immunologiczną na zakażenie. W pierwszych miesiącach życia dzieci szczepi się m.in. na gruźlicę, WZW B, błonicę, tężec, krztusiec, odrę, świnkę i różyczkę. Te szczepienia należą do szczepień podstawowych, natomiast lekarze zalecają również szczepienia dodatkowe, np. na WZW A, ospę wietrzną, czy rotawirusy. Szczepienia podstawowe są w Polsce bezpłatne, natomiast szczepienia zalecane mają charakter dobrowolny i płatny. Szczepionki podaje się zwykle w formie zastrzyku lub doustnie.