Leczenie i domowe sposoby na walkę z objawami

Półpasiec jest chorobą niezwykle bolesną. Jak już wspomniano, ból i nadwrażliwość pojawiają się w początkowej fazie choroby i mogą trwać nawet do kilku lat po wyleczeniu, zmieniając jedynie nasilenie. Dlatego też głównym sposobem leczenia półpaśca jest leczenie objawowe, które ma na celu przyniesienie ulgi choremu.

Ziarnica (półpasiec) to choroba, która w niektórych przypadkach ustępuje sama. Często też wystarczy zastosowanie domowych sposobów leczenia. Jednak decyzję o tym, jakie leczenie zostanie zastosowane, podejmuje lekarz! Zawsze, przed podjęciem jakichkolwiek kroków, skonsultujmy się z lekarzem, aby nie doprowadzić do powikłań.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir

Jeśli zgłosimy się do lekarza odpowiednio wcześnie, ten będzie mógł podać nam lek antywirusowy (na przykład acyklovir lub heviran). Im wcześniej podany lek, tym lepsze jego działanie. Dzięki temu namnażanie wirusa zostaje zahamowane i przebieg choroby przybiega znacznie łagodniejszą postać. Niestety, tak jak już wspomniano (patrz: objawy półpaśca), półpasiec jest chorobą trudną do rozpoznania, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju. Bardzo łatwo pomylić ją z przeziębieniem, więc istnieje małe prawdopodobieństwo odpowiednio szybkiego zareagowania i podania leków. W takiej sytuacji, gdy choroba już się rozwinęła, lekarz zazwyczaj zaleca "przeleżenie" choroby. Wskazany jest bowiem odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Jeśli ból jest dokuczliwy, podaje się środki przeciwbólowe, które mają ułatwić pacjentowi przeczekanie choroby. W przypadku podwyższonej temperatury można podać środki przeciwgorączkowe. Ważne jest również, aby nie drapać i nie przekłuwać pęcherzy, co zdarza się szczególnie w przypadku dzieci nieświadomych konsekwencji, jakich są trwałe blizny, a nawet stany zapalne i ropiejące rany!

W przebiegu choroby, możemy wspomóc swoją odporność zażywając witaminę C i B complex oraz suplementy zawierające w swoim składzie cynk. Przyjmowanie takich preparatów wzmocni nieco mechanizmy obronne naszego organizmu i pomogą nam szybciej pokonać chorobę.

Wysypki w postaci pęcherzyków nie należy smarować żadnymi maściami ani kremami! Nie przyspieszą one gojenia, a wręcz przyniosą odwrotny skutek - podrażnią naszą skórę powodując dalsze pogłębianie się zmian skórnych.

Jeśli nasze zmiany skórne podrażniane są przez ubranie, warto zasłonić je jałowym, niczym nie nasączanym opatrunkiem. Gaza jałowa będzie przepuszczać powietrze, dzięki czemu pęcherze nie będą zmieniać się w zmiany ropne.

W przypadku, gdy w miejscu pęcherzy występuje nadwrażliwość, leki przeciwbólowe niestety niewiele nam pomogą. W tej sytuacji warto sięgnąć po zimny okład: moczymy gazę w zimnej (ale przegotowanej!) wodzie, wyciskamy nadmiar wody i wilgotny materiał kładziemy na miejsce wysypki. Bezwzględnie powinniśmy unikać wystawiania chorego miejsca na zbyt długie lub intensywne działanie ciepła. Może ono doprowadzić do uszkodzenia skóry.

Innym sposobem na chwilowo zniesienie objawów, a tym samym przyniesienie ulgi choremu jest kąpiel z dodatkiem skrobi kukurydzianej lub mączki owsianej. Do letniej wody należy dodać garść skrobi lub mączki. Kąpiel taka nie powinna trwać dłużej niż 20 minut i zaleca się jej stosowanie przede wszystkim przed snem.

Zdarza się, że w pęcherze wdaje się zakażenie. Objawia się to najczęściej występowaniem zmian ropnych. W takim przypadku warto przemywać zmiany skórne wodą utlenioną.

Prawdziwe leczenie rozpoczyna się tak naprawdę dopiero po ustąpieniu zmian skórnych. Wtedy właśnie mogą występować przewlekłe bóle neuralgiczne oraz długotrwała nadwrażliwość miejsc, w których znajdowała się wysypka. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy w tym okresie pozostawali pod opieką lekarza. Aby zapobiec neuralgii, natychmiast po ustąpieniu wykwitów skórnych, podaje się niewielkie dawki kortykosteroidów. Jeśli jednak bóle neuralgiczne już występują, bardzo często stosuje się terapię światłem oraz naświetlanie laserowe.

Istnieją również domowe sposoby walki z przewlekłym bólem. Otóż, po zakończeniu wysypki, wykonujemy masaż w miejscach, gdzie występowały pęcherze. Masaż ten jest specyficzny, ponieważ wykonuje się go torebką wypełnioną lodem. Plastikową torebką z lodem uderza się w miejsca dawnych zmian skórnych, zmniejszając w ten sposób ból i "resetując" zakończenia nerwowe, które nadal są podrażnione po przebytej chorobie.

Więcej o leczeniu półpaśca przeczytasz w artykule: http://abcpolpasiec.pl/leczenie-polpasca.php