Jak rozpoznać wroga, czyli objawy półpaśca

Tak, jak już wcześniej wspomniano, w początkowych fazach rozwoju, półpasiec możemy bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem. Dzieje się tak dlatego, że pierwszymi objawami tej choroby są zazwyczaj złe samopoczucie ogólne, ból gardła, bóle głowy oraz podwyższona temperatura ciała. Następnie pojawia się ból o charakterze neuralgicznym. Jest to ból, który wynika z podrażnienia końców nerwów czuciowych. Około trzech dni od momentu wystąpienia bólu, pojawia się wysypka.

W trakcie choroby wysypka reaktywuje się kilkakrotnie z różnym nasileniem. Z tego powodu jest wyraźnie widoczna. Ważne jest, aby powstrzymać się przed drapaniem, ponieważ tylko w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu blizn.

Zmiany skórne poprzedzone są wystąpieniem nadwrażliwości w miejscu, gdzie ma pojawić się wysypka. Nadwrażliwość ta przechodzi w ostry ból atakujący zawsze tylko jedną połowę ciała. Jest to bardzo charakterystyczny objaw dla tej choroby, dlatego, jeśli odczuwamy silny ból po jednej stronie tułowia lub twarzy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Po kilku dniach od pojawienia się bólu, na skórze, w miejscu występowania nadwrażliwości, tworzą się gęsto ułożone skupiska pęcherzyków. Jeśli pęcherzyki nie będą leczone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przybiorą one postać ropną, która mimo wstrzemięźliwości w drapaniu, pozostawiają widoczne i trwałe blizny. Natomiast, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, pęcherzyki znikną po koło 3 tygodniach i nie pozostawią śladu na skórze.

Wysypka pojawia się zazwyczaj w określonych miejscach – wzdłuż przebiegu zaatakowanych przez chorobę nerwów czuciowych, najczęściej na twarzy i klatce piersiowej. Zmianom skórnym może towarzyszyć obrzęk w miejscu wysypki oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir

Wykwity skórne możemy podzielić na cztery etapy:

  • W pierwszym etapie wysypka przyjmuje postać płaskich plam o żywoczerwonym zabarwieniu;
  • W drugim etapie plamy się uwypuklają tworząc na skórze czerwone grudki;
  • W trzecim etapie grudki przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym;
  • Czwarty etap to pękanie pęcherzyków i powstawanie w ich miejscu strupów.

Po ustąpieniu problemów skórnych wynikających z choroby, następuje kolejna fala bólu. Tym razem ból nie jest tak ostry, jednak może trwać znacznie dłużej i obejmować większy obszar naszego ciała, niż ból w początkowej fazie choroby.