Ospa wietrzna

ospa

Typowe objawy choroby

Ospa wietrzna nazywana jest chorobą wieku dziecięcego, ponieważ to właśnie dzieci są na nią najbardziej narażone. Nie wyklucza się jednak wystąpienia ospy wietrznej w przypadku osób dorosłych. Typowym objawem tej choroby jest przede wszystkim dokuczliwa, bardzo swędząca wysypka pojawiająca się na całym ciele. Zanim jednak na skórze osoby chorej zaczną pojawiać się charakterystyczne, czerwone plamki, występują najpierw objawy wstępne. Mniej więcej na dobę przed pojawieniem się pierwszych zmian skórnych, występują charakterystyczne bóle głowy, złe samopoczucie oraz ogólne osłabienie organizmu. Objawom tym bardzo często towarzyszy stan podgorączkowy, biegunka, a także lekki katar.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir

Przebieg choroby

W przypadku dzieci choroba przebiega z reguły łagodnie. Znacznie gorzej przechodzą ją natomiast osoby dorosłe. Okres wylęgania choroby trwa od momentu zakażenia się aż do wystąpienia objawów, a więc około 14-16 dni. Po zakażeniu wirus rozwija się w węzłach chłonnych oraz w jamie nosowo-gardłowej. Po upływie około 4-6 dni przechodzi do krwiobiegu, układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych. Charakterystyczna wysypka pojawia się nie tylko na skórze, lecz także na błonach śluzowych i objawia się w postaci grudkowatych, pęcherzykowatych wykwitów, które bardzo swędzą. Wysypce tej towarzyszy z reguły wysoka gorączka oraz złe samopoczucie. W pierwszej fazie choroby wysypka pojawia się najczęściej na tułowiu, twarzy, a także na skórze głowy. Na dalszym etapie rozwoju choroby może ona rozprzestrzeniać się na kończyny. Charakterystyczne plamki szybko przekształcają się w grudki, a potem w pęcherzyki, które wypełnione są mętnym płynem. Następnie tworzą się strupki, które z czasem odpadają. Jeżeli będą rozdrapywane, mogą pozostawić po sobie blizny.

Jak ułatwić przejście choroby?

Osoba chora na ospę wietrzną wymaga przede wszystkim odpowiedniej opieki i pielęgnacji. W przypadku gorączki można podawać choremu leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy jednak szczególnie pamiętać o tym, że podczas ospy zabronione jest przyjmowanie ibuprofenu. Pomocne okaże się stosowanie różnych, zaleconych przez lekarza preparatów, które przyniosą ulgę w swędzącej wysypce. Warto smarować ciało tymi preparatami, zwłaszcza przed snem, gdyż w nocy podnosi się temperatura ciała, co skutkuje jeszcze bardziej uciążliwym swędzeniem. Zalecane są ponadto kąpiele z dodatkiem siemienia lnianego, sosy oczyszczonej lub nadmanganianu potasu. Podczas ospy konieczna jest także odpowiednia dbałość o higienę. Oprócz regularnych kąpieli, należy zadbać także o częstą zmianę pościeli, przede wszystkim z uwagi na wysoką gorączkę i związane z tym pocenie się chorego. Jeżeli podczas ospy pojawiają się pęcherzyki w buzi, warto postawić na chwilową zmianę diety i przyjmowanie płynnych pokarmów, które można łatwo przełykać. Zaleca się przede wszystkim zmiksowane zupy, różnego rodzaju kaszki i kleiki, a także chłodne napoje z dodatkiem cukru.