Groźne postacie półpaśca

Półpasiec atakuje najczęściej tułów. Drugim, co do częstości występowania tej choroby miejscem na naszym ciele jest twarz. Jeśli zmiany skórne pojawią się na czole, skroni oraz powiece, mamy do czynienia z półpaścem ocznym.

Półpasiec oczny to choroba, która atakuje nie tylko skórę wokół oka, ale również, w najcięższych przypadkach, spojówkę i rogówkę. Objawia się owrzodzeniami, które mogą przekształcać się w ropne stany zapalne i inne infekcje bakteryjne. Choroba ta osłabia wzrok, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty wzroku w zaatakowanym przez półpaśca oku.

Półpasiec uszny, jak sama nazwa wskazuje atakuje ucho. Wysypka pojawia się na małżowinie usznej, przewodzie słuchowym oraz błonie bębenkowej. Występuje również bardzo silny ból ucha. Nawet w przypadku całkowitego wyleczenia choroby, mogą występować szumy uszne lub przytępienie słuchu. W skrajnych przypadkach półpasiec uszny grozi nawet utratą słuchu.

Oprócz wyżej wymienionych – najgroźniejszych odmian półpaśca, możemy wyróżnić także:

  • Półpasiec krwotoczny, który jest jedną z najcięższych odmian tej choroby i zawsze pozostawia blizny;
  • Półpasiec rozsiany będący często jednym z objawów zakażenia wirusem HIV (nie jest to jednak regułą!)
  • Półpasiec zgorzelinowy objawiający się wysiękami ropnymi.

Niebezpieczną sytuacją jest również wystąpienie półpaśca w połączeniu z inną chorobą taką, jak: białaczka, nowotwór, zakażenie wirusem HIV. W takich sytuacjach organizm jest znacznie osłabiony i może nie poradzić sobie w walce z chorobą.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir