Profilaktyka, czyli o szczepionkach słów kilka

Półpasiec jest chorobą niezwykle podstępną. Drzemie ukryty gdzieś w zwojach nerwowych i czeka na dogodny moment, aby zaatakować nasz osłabiony i przemęczony organizm. Idealnym rozwiązaniem byłoby przygotowanie naszego ciała na walkę z intruzem. Taką funkcję pełnią szczepionki. Niestety, półpasiec należy do chorób, na które szczepionki jeszcze nie stworzono. Niemniej jednak pojawiło się światełko w tunelu. Stało się tak za sprawą przeprowadzanych testów.

Obiektem testów jest preparat Zostavax. Jest on wytworzony w formie dwóch składników – proszku i rozpuszczalnika, w którym proszek ten powinien być rozpuszczony. Taką zawiesinę przygotowuje się chwilę przed wstrzyknięciem. Preparat jest podawany podskórnie, najczęściej w ramię.

Test, które są przeprowadzane, odbywają się według prostej zasady: lek jest przydzielany losowo wśród pacjentów z określonej grupy. Zarówno lekarz, jak i pacjent nie wiedzą, czy w strzykawce faktycznie znajduje się szczepionka, czy jedynie placebo. Następnie na przestrzeni określonego czasu sprawdza się, czy u pacjentów, którym podano preparat występuje półpasiec oraz bóle neuralgiczne.

Preparat Zostavax ma za zadanie zapobiegać uaktywnieniu wirusa drzemiącego w zwojach nerwowych oraz chronić nasz organizm, jeśli będziemy mieli styczność z wirusem wywołującym półpaśca. Jak niemal każdy lek, również Zostavax wykazuje działania niepożądane. Testy wykazały, że czasami, na skutek zastosowania preparatu, u pacjentów występuje ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki. Jednak, według Komitetu Produktów Leczniczych do Stosowania u Ludzi, zagrożenia są dużo mniejsze niż korzyści płynące z zastosowania preparatu.

Inne badania wykazały, że możemy również zmniejszyć ryzyko zachorowania na półpasiec poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Po przebadaniu grupy ponad 200 pacjentów, brytyjscy badacze doszli do wniosku, że zdrowy styl życia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że zachorujemy na półpaśca. Otóż, w grupie, w której pacjenci spożywali bardzo mało owoców i warzyw (zaledwie raz w tygodniu) wskaźnik zapadalności na tę chorobę był trzykrotnie wyższy niż w grupie osób zajadających się owocami i warzywami na co dzień.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir