Półpasiec oczny

Półpasiec oczny to kliniczna odmiana półpaśca, pojawiająca się w wyniku zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca, tak zwanego VZV i charakteryzująca się zmianami owrzodzenia rogówki. Półpasiec atakuje wówczas, kiedy uśpione dotychczas wirusy, znajdujące się w zakończeniach nerwowych, nagle „budzą się” pod wpływem jakiegoś czynnika i wykazują negatywne działanie na nasz organizm. Czynnikiem wywoławczym może być na przykład obniżona odporność naszego organizmu. Dochodzi wówczas do infekcji oraz uszkodzenia włókien nerwowych. Występujące zmiany na zewnątrz organizmu dotyczą obszarów, w którym zaczął działać zainfekowany nerw. W przypadku uszkodzenia nerwu ocznego, może rozwinąć się tak zwany półpasiec oczny, obejmujący głównie okolicę czoła, oczodołów oraz powieki. Do najczęstszych objawów tego rodzaju półpaśca zalicza się przede wszystkim owrzodzenia na rogówce, stan zapalny, pojawiający się w okolicach powiek, czy nadżerki rogówki, powodujące nawet poważne zaburzenia widzenia. Niekiedy dochodzi także do stanu zapalnego tęczówki, bądź do porażenia nerwów, które odpowiadają za poruszanie narządem wzroku. Charakterystycznym objawem, towarzyszącym temu rodzajowi półpaśca jest także silny ból głowy. Istnieje duże ryzyko powikłań, które mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku, w związku z tym konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, w warunkach szpitalnych, pod stałą opieką lekarską. Półpasiec atakuje od 20 do 30% populacji na pewnym etapie ich życia. Około 10-20% z tych osób choruje na półpasiec oczny.

Acyclovir, lek na półpaśca - kliknij w obrazek, aby przejść do apteki

Acyclovir

Leczenie półpaśca ocznego

Konieczne jest zgłoszenie się do okulisty, który dobiera odpowiednie leki przeciwwirusowe oraz środki kortykosteroidowe, łagodzące stany zapalne. W przypadku zakażenia bakteryjnego pęcherzyków, znajdujących się wewnątrz oka, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Po zakończeniu leczenia, pacjent nadal musi poddawać się regularnym kontrolom okulistycznym. Wiele przypadków półpaśca, w tym półpaśca ocznego oraz neuralgii postherpetycznej można uniknąć dzięki zastosowaniu specjalnej szczepionki przeciwko półpaścowi.

Możliwe powikłania

Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań półpaśca ocznego jest tak zwana neuralgia postherpetyczna, a więc rodzaj bólu neuropatycznego, utrzymującego się, bądź pojawiającego się po ustąpieniu pęcherzyków półpaśca. Największe ryzyko neuralgii postherpetycznej występuje u osób w podeszłym wieku. Ponadto, może dojść do zapalenia rogówki, siatkówki oraz tylnej błony oka. W takich przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do okulisty, celem podjęcia specjalistycznego leczenia. Niekiedy konieczne jest nawet przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.